Wrzosowa Kraina
PUNKT DORADCZY
Zmiana siedziby biura na adres Chocianów, ul. Trzebnicka 7a-7b, lok. 4/2
Informujemy, że w siedzibie Stowarzyszenia prowadzony jest punkt doradczy dla beneficjentów Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020. Doradztwo świadczone jest bezpłatnie przez pracowników Biura LGD.
Zapraszamy mieszkańców z obszaru działania LGD Wrzosowa Kraina (1 miasto-Chojnów, 2 gminy miejsko-wiejskie – Przemków i Chocianów , 6 gmin wiejskich – Gromadka, Lubin, Bolesławiec, Chojnów, Miłkowice i Kunice oraz 1 miasto Chojnów) do odwiedzenia punktu doradczego.
Punkt doradczy dla potencjalnych beneficjentów otwarty:
PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA
w godzinach: 10.00 - 14.30
Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie prosimy o telefoniczną rezerwację terminu.
Uwaga! W celu umówienia spotkania prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach pracy biura LGD tel. 76 8184 541 lub kom. 500 206 128 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej biuro@wrzosowakraina.pl
Najbliższe wydarzenia
Brak wydarzeń |
Statystyki odwiedzin
Walory kulturowe, historyczne i produkty lokalne gminy wiejskiej Lubin sposobem na rozwój LGD Wrzosowa Kraina
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 13, listopad 2009 19:08
- Odsłony: 4212
W okresie od 1 czerwca do 30 października Stowarzyszenie LGD „Wrzosowa Kraina” realizowało projekt pt. „Walory kulturowe, historyczne i produkty lokalne gminy wiejskiej Lubin sposobem na rozwój LGD Wrzosowa Kraina”, skierowane do mieszkańców w tym do dzieci i młodzieży szkolnej.
W ramach działania została przygotowana i opracowana baza danych lokalnych produktów spożywczych i rękodzieła stanowiących dziedzictwo kulturowe gminy. Wspomniane działanie polegało na zebraniu dokładnych informacji o producentach i usługodawcach według starannie skonstruowanego kwestionariusza. Baza danych została umieszczona na stronach WWW gminy oraz została przekazana innym jednostką, między innymi do organizacji pozarządowych i Urzędu Marszałkowskiego.
Owocem tego działania jest inwentaryzacja 52 twórców i usługodawców z kategorii:
- produkt spożywczy
- rzemiosło
- zespoły folklorystyczne, ludowe, rozrywkowe
- usługi (hotelarstwo, gastronomia, agroturystyka z kuchnią tradycyjną.
Ponadto zostało przeprowadzone szkolenie podnoszące wiedzę nt. produktu lokalnego, usług lokalnych i jego wpływu na rozwój Gminy Lubin przeznaczone dla uczestników projektu wyłonionych podczas działań związanych z ankietyzacją.
Dnia 19 października 2009r w Gminnym Ośrodku Kultury w Raszówce odbyła się o godzinie 17:00 Gala wręczenia nagród i certyfikatów w ramach konkursu międzyszkolnego pt. „Gotowała nam to babcia” i konkursu literackiego pt. „ W krainie legend i podań” o walorach kulturowych, przyrodniczych, historycznych oraz produktach lokalnych Gminy wiejskiej Lubin.
Konkurs „Gotowała nam to babcia” został ogłoszony na początku roku szkolnego w 10 placówkach kulturowych i oświatowych z obszaru gminy Lubin i miał na celu wzbudzenie zainteresowania i chęci kontynuowania tradycji przekazywanych przez rodziców i dziadków młodszym pokoleniom. W działaniu tym wzięły udział dzieci i młodzież w wieku od 6-19 lat. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było wykonanie pracy plastycznej wraz z przepisem i krótkim opowiadaniem nt. spożywania potrawy.
W ramach konkursu „Gotowała nam to babcia” wyłoniono trzech laureatów i nadanych zostało sześć wyróżnień.
I miejsce zdobyła Sylwia Woś
II miejsce zdobył Krystian Skibik
III miejsce exeqwo Konrad Ojrzanowski
III miejsce exeqwo Natalia Czaja
Wyróżnione zostały prace: Marty Szułczyńskiej, Jerzego Kardasz, Klaudii Jagielskiej, Magdaleny Szuszkiewicz, Marii Łuc oraz Magdaleny Zieleniec.
Zgromadzone prace wraz z dokumentacją fotograficzną stanowią materiał do wydawnictw Wrzosowej Krainy. Ponadto prace laureatów i wyróżnionych znajdą się w publikacji opisanej w działaniach promocyjnych projektu. Warto też dodać, iż komisja oceniająca miała nie łatwe zadanie oceniając prace wszystkich uczestników konkursu „Gotowała nam to babcia” gdyż prace były bardzo ciekawe, starannie i z pomysłem wykonane. Niewątpliwie ukazywały zamierzony cel tegoż działania czyli pokazana była tradycja, potrawy i więzi rodzinne.
Konkurs literacki pt. „ W krainie legend i podań” polegał na napisaniu wiersza bądź legendy o Gminie wiejskiej Lubin nawiązującej do Wrzosowej Krainy i Borów Dolnośląskich. Konkurs ogłoszony został w trzech kategoriach wiekowych: I kategoria młodzież szkolna w wieku od 13-19 lat, II od 20-30 lat i III kategoria 0d 31 lat w wzwyż. Celem działania było poznanie regionu pod względem kultury, dawnych czasów, tradycji i przyrody.
W ramach tego konkursu wyłoniono dwóch laureatów i nadane zostały dwa wyróżnienia.
I miejsce zajął Marcin Brojanowski
II miejsce zajęła Julia Szlęzak
Wyróżnione zostały prace: Cecylii Gałązka oraz Patrycji Becker.
Weronika Wolska