Wrzosowa Kraina
PUNKT DORADCZY
Zmiana siedziby biura na adres Chocianów, ul. Trzebnicka 7a-7b, lok. 4/2
Informujemy, że w siedzibie Stowarzyszenia prowadzony jest punkt doradczy dla beneficjentów Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020. Doradztwo świadczone jest bezpłatnie przez pracowników Biura LGD.
Zapraszamy mieszkańców z obszaru działania LGD Wrzosowa Kraina (1 miasto-Chojnów, 2 gminy miejsko-wiejskie – Przemków i Chocianów , 6 gmin wiejskich – Gromadka, Lubin, Bolesławiec, Chojnów, Miłkowice i Kunice oraz 1 miasto Chojnów) do odwiedzenia punktu doradczego.
Punkt doradczy dla potencjalnych beneficjentów otwarty:
PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA
w godzinach: 10.00 - 14.30
Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie prosimy o telefoniczną rezerwację terminu.
Uwaga! W celu umówienia spotkania prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach pracy biura LGD tel. 76 8184 541 lub kom. 500 206 128 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej biuro@wrzosowakraina.pl
Najbliższe wydarzenia
Brak wydarzeń |
Statystyki odwiedzin
Bałkańska pita z Lipian wpisana na listę produktów tradycyjnych.
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 01, wrzesień 2017 08:34
- Odsłony: 2139
27 lipca 2017r., zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (Dz. U. z 2005 r. poz. 68, z 2008 r. poz. 1056 i 1368 oraz z 2016 r. poz. 1001), po przekazaniu wniosku przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego bałkańska pita z Lipian została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na Dolnym Śląsku jest już 49 potraw na Liście a w całej Polsce ok 1700.
Wygląd: Cienkie zwinięte ciasto z widocznymi na przekroju warstwami farszu.
Kształt: Owalny lub prostokątny, lekko zaokrąglony.
Rozmiar: W zależności od formy, w której jest pieczona, ok. 30 x 30 cm.
Barwa: Zewnętrzna złocista, zarumieniona. Na przekroju zależna od rodzaju farszu.
Konsystencja: Stała, ciasto miękkie, delikatne.
Smak: Słodki lub słony, w zależności od farszu.
Dodatkowe Informacje: Rodzaje farszów: z dynią, z jabłkami, ze szpinakiem i serem typu feta lub twarogiem, z białym serem (twarogiem), z mięsem mielonym, z ziemniakami i mięsem.
Tradycja:
Na przełomie XIX i XX w., w wyniku szeroko zakrojonej akcji osadniczej Autro-Wegier, z Polski na teren Bałkanów wyjechało ok. 15 tysięcy osób. Po zakończeniu II wojny światowej w wyniku porozumień z rządem Jugosławii reemigranci zostali przywiezieni na Dolny Śląsk. Jako miejsce osiedlenia wybrano powiat bolesławicki, w granicach którego leży wieś Lipiany. Reemigranci przywieźli ze sobą część kultury bałkańskiej, która przez kilka pokoleń na obczyźnie stała się ich własną, zawierała zarówno elementy wywiezione z Polski, jak i przyswojone w czasie pobytu w Bośni. Jednym z elementów tej kultury była kuchnia. Szczególną potrawą, którą upodobali sobie Polacy mieszkający na Bałkanach, i którą przywieźli na Dolny Śląsk, była pita. Pita wyrabiana była z kluskowego, cienko wałkowanego ciasta, przekładanego nadzieniem z dyni, jabłek, sera i mięsa. Była również wersja na słodko, polana na wierzchu śmietaną, posypana cukrem, a potem zapieczona w piecu. Zarówno na ciepło, jak i na zimno potrawa ta była bardzo lubiana i chętnie zabierana do pracy lub w podróż. Pita z dynią i jabłkami – do dziś jest ulubionym daniem codziennej kuchni w okolicach Bolesławca. Dobrze przypieczona jest bardzo chrupka, niezwykle aromatyczna i smaczna. Obecnie w Lipianach organizowane są warsztaty pieczenia pity bałkańskiej. Odbywa się również bałkańskie święto pity. Tradycja przyrządzania pity, przywieziona przez reemigrantów z Bośni osiadłych w poświecie, jest bardzo silnie zakorzeniona, podtrzymywana i popularyzowana.
Więcej tu: http://www.minrol.gov.pl/…
K6